Jak powinna wyglądać dobra strona internetowa?

Najczęstszym błędem, jaki widzę na stronach biznesowych, jest mówienie o tym, co firma robi, zamiast o wartości, jaką firma zapewnia klientowi / problemie, który rozwiązuje.

Tak jak handlowiec musi mówić tak zwanym językiem korzyści (czyli wartości, którą dostarczamy), tak jak nasza strona internetowa. W końcu jest naszym handlowcem.

Jednym z elementów strategii marketingowej, który musimy przygotować przed przystąpieniem do tworzenia strony internetowej, jest określenie I ustalenie słabych punktów naszych klientów. Odpowiedzią na te problemy jest nasza propozycja wartości (VP), czyli przekaz, który spełnia określoną potrzebę.

Może to również wiedzieć, bez oficjalnego przygotowania strategii, ponieważ można znać swoich klientów, wiedzieć, co boli i dlaczego wybierają naszą firmę, a nie konkurencje.


Odniesienie się, w komunikacie na stronie internetowej, do punktów bólu klientów tworzy z nimi język korzyści. Zamiast mówić, że używamy kampanii reklamowych na Facebooku, lepiej powiedzieć „Pomagamy otrzymywać zamówienia w Internecie poprzez działania reklamowe na Facebooku”. I lepiej jest odnieść się do konkretnej grupy klientów, ponieważ uzyskiwany wtedy jest najlepszy efekt.

Niezliczone zachęty dostępne w Internecie sprawiają, że klienci znajdują klientów doskonale dostosowane do innych. Jeśli prowadzą hotel, będą chcieli firmy, która specjalizuje się w pozyskiwaniu klientów na rynek hotelarski. Jeśli klient prowadzi salon, będzie chciał usłyszeć, że ktoś ma rozwiązanie, które idealnie odpowiada potrzebom salonu.

A jak rozprzestrzenić zakład fryzjerski lub kogoś tak nudnego jak producent farb do izolacji dachów? Lepiej zadaj sobie pytanie, jak dobrzy lub o ile lepsi jesteśmy od naszych konkurentów. Zawsze jest coś, co nas wyróżnia.

Jeśli mamy wysoko wykwalifikowanych fryzjerów, którzy odbywali praktyki w najlepszych salonach fryzjerskich w Paryżu, to musimy o tym napisać. Jeśli na naszą korzyść przemawia miła i ciepła atmosfera, piszemy o tym. Oczywiście decydując między jednym a drugim opisem, musimy wiedzieć, że spodobają się one zupełnie innym grupom klientów.

Jedni lubią prestiż, inni rodzinną atmosferę, musisz zdecydować, do kogo chcesz dotrzeć i kto powinien być naszym klientem. Bardziej jednak sprawdza się to w obszarze strategii marketingowej.

Aspekty techniczne


Certyfikat SSL
Jego brak może spowodować, że klienci odwiedzający naszą witrynę przed przeglądaniem treści zobaczą ostrzeżenie, że witryna może zawierać potencjalnie niebezpieczne treści. Renomowane platformy do tworzenia witryn, takie jak WEBLUCY™, zapewniają certyfikaty SSL w każdym planie dla dowolnej witryny.

Systemy zarządzania treścią / CMS
W dawnych czasach Internetu strony były tworzone przy użyciu specjalnego języka znaczników HTML. Na szczęście te czasy już za nami i teraz wszystko jest zbudowane z cegieł. Zmiany w serwisie możemy wprowadzać za pomocą konsoli administratora i jest to nasz system zarządzania treścią.

Możliwość dostosowania do telefonów i tabletów
Obecnie ponad połowa całego ruchu na stronach (2022) pochodzi z urządzeń mobilnych. Więc nie ma tu nic więcej do spierania. Nasza strona musi automatycznie dostosowywać się do urządzeń mobilnych, musi być responsywna.

Łączenie się z innymi systemami / API
Nasza strona internetowa nie jest odosobnioną wyspą. Jest częścią ekosystemu, na którym działamy. Zwykle mamy też inne systemy w tym ekosystemie i byłoby miło, gdyby nasza strona internetowa mogła się z nimi komunikować. Wybierając platformę, na której stworzysz swoją stronę, upewnij się, że platforma posiada API oraz tzw. webhook. Nawet jeśli to nic dla Ciebie nie znaczy, Twój personel IT Cię za to pokocha

Szybkość ładowania strony
Jeśli klienci muszą czekać na załadowanie się treści na naszej stronie, czasami nie mogą się doczekać i zrezygnować. Nasza strona musi być szybka. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia użytkownika, ale także z punktu widzenia wyszukiwarki Google. Nasza pozycja w wynikach wyszukiwania jest w znacznym stopniu uzależniona od szybkości działania naszej strony.

Opis pozycji z metadanymi
Metadane to informacje, których użytkownicy nie mogą zobaczyć na naszej stronie, ale mogą je zobaczyć roboty Google. To są ich opisy, które następnie pojawią się w wynikach wyszukiwania, ponieważ zgodnie z metadanymi, które opisaliśmy na naszej stronie, dane te zostaną następnie wykorzystane w wynikach wyszukiwania Google. Te opisy mogą, ale nie muszą zachęcać do kliknięcia. Dlatego ważne jest dla nas, aby mieć wpływ i móc zmieniać metadane na naszej stronie internetowej.

Favicon i udostępnianie obrazu
Favicon to mikro ikona, która wyświetla się w samym rogu naszej zakładki przeglądarki internetowej. Nie może być nic lub coś, co nas identyfikuje, jak pierścionek z naszym logo lub naszym zdjęciem, na przykład, jeśli jest to strona naszej osobistej marki. Udostępnianie obrazu to obraz wyświetlany, gdy udostępniamy łącze do naszej witryny w mediach społecznościowych. Upewnij się, że jest to coś, co przyciągnie uwagę właściwych klientów.

Modułowość i globalne style
Większość twórców stron internetowych oferuje gotowe do użycia szablony. Jednak kilka z nich oprócz gotowych szablonów oferuje gotowe moduły. Moduły to elementy strony, np. zdjęcie i tekst, lista produktów, stopka, moduł kontaktowy itp. Gotowe moduły znacznie ułatwiają zmianę strony.

Global Styles to możliwość zarządzania zmianami ustawień graficznych (kolory, czcionki itp.) Na przykład chcemy, aby wszystkie przyciski w naszej witrynie miały zaokrąglone, błyszczące i żółte krawędzie. Zmieniamy to w jedno miejsce i wszystkie przyciski przełączają się na automatyczne.

Aspekty informacyjne


Sugerujemy i odpowiadamy na zastrzeżenia
Musimy powiedzieć, co mamy do zaoferowania. Oczywiście robimy to w sposób opisany na początku tego artykułu, czyli językiem korzyści. Tworząc treści na naszej stronie, nieustannie musimy zadawać sobie pytanie, dlaczego klient może nie chcieć skorzystać z naszej oferty? Przed dokonaniem zakupu każdy ma zastrzeżenia, które należy rozwiązać na stronie.

Dane kontaktowe i dane adresowe
Oczywiście ktoś może powiedzieć, że nie chce, aby jego adres firmy wyświetlał się na jego stronie internetowej. Jednak w tym miejscu musimy się zastanowić, co pomyśli nasz potencjalny klient, który nas jeszcze nie zna, gdy trafi na taką „anonimową” stronę. Prosta odpowiedź brzmi, że nam nie zaufa. A bez zaufania nie będzie chciał skorzystać z naszych usług.

Podstawowy cel i mikrokonwersja
Każda strona internetowa powinna skłaniać klientów do jasnego celu. Na przykład głównym celem może być: umów się na bezpłatną konsultację, jak na mojej stronie, którą aktualnie odwiedzasz. Oprócz głównego celu, dla klientów, którzy wciąż są niezdecydowani, na stronie powinny pojawić się mikrokonwersje. To wszystko, co angażuje klientów i prowadzi ich do głębszej interakcji z naszą witryną. Jedną z takich mikrokonwersji może być subskrypcja biuletynu lub pobranie e-booka.

Mapa strony
Zwykle znajduje się na dole strony. Tutaj możesz uzyskać dostęp do wszystkich głównych treści na naszej stronie. Podobnie jak cała mapa podzielona jest na sekcje tematyczne. Mapy pomagają użytkownikom znaleźć treści, które ich interesują.

Aspekty funkcjonalne


CTA
CTA to CallToAction, czyli element wzywający naszych klientów do podjęcia określonego działania. Może to być przycisk zachęcający do umówienia się na wizytę lub pobrania e-booka. Pamiętaj, że wezwanie do działania powinno być zawsze podświetlone. Najłatwiej to zrobić, używając kontrastu kolorów.

Reguła 5-elementowa tego samego typu
Najlepiej to wyjaśnić na przykładzie elementu zwanego „menu strony”. Jeśli mamy więcej niż 5 pozycji tego samego poziomu (tego samego typu), nasz mózg zaczyna postrzegać to jako bałagan. Powyżej 5 elementów znacznie trudniej jest uchwycić to, co nas interesuje, dlatego zawsze kieruj się zasadą 5 elementów tworząc stronę internetową.

Odpowiednia wielkość czcionki
Nie bój się używać na stronie dużych czcionek. Nie bój się ich szczególnie na urządzeniach mobilnych. W zależności od rodzaju czcionki minimalny rozmiar to 1618 pikseli. Treść witryny powinna być łatwa do odczytania, a problemy ze wzrokiem są chorobą naszego stylu życia.

Nie używamy automatycznej karuzeli
Wiem, że wiele osób to lubi, ale powoduje to zamieszanie komunikacyjne, ponieważ trudno jest kontrolować, co będzie wyświetlane danemu użytkownikowi. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób ktoś nawiguje po stronie, jakiej przeglądarki i szybkości komputera. Pokazywanie użytkownikowi losowej wiadomości z karuzeli nie jest dobrym pomysłem.

Jakie elementy powinna zawierać dobra strona internetowa?

Całość tworzy spójną całość, która opowiada fascynującą historię.

Jej głównym celem jest „umówienie się”, ale ma też inne cele, tzw. mikrokonwersja (opisana wcześniej w artykule). Zaczynamy więc od zera od pierwszego elementu na stronie, zwanego bohaterem.


1. Główne hasło
2. Wyjaśnienie sloganu
3. Menu główne / Nawigacja
4. Główna akcja wywołania (CTA)
5. Dodatek
6. Alternatywna konwersja
7. Korzyści, które otrzymasz
8. Klienci
9. Musisz mnie kochać
10. Usługi dodatkowe
11. Określ korzyści
12. Podział świadczeń
13. Odnowienie głównego CTA
14 . Potwierdzenie / przegląd
15. Dalsze uczestnictwo
16. Odnowienie głównego CTA
17. Budowanie zaufania
18. Mapa nawigacyjna
19. Stopka/element formalny

1. Kluczowe hasło
Powinno dotyczyć rozwiązywania problemu lub tego, co robimy, ale w języku, który leży w interesie klienta. Zawsze możesz użyć tzw. podtytułów, aby nadać intro określoną kategorię, w tym przypadku life sciences.

Powrót na górę listy

2. Wyjaśniające hasło
Kim jesteś i dlaczego mam wierzyć, że to, co mówisz w sloganie, jest prawdą. Odpowiedz na zastrzeżenia, które mogą pojawić się w umyśle klienta po przeczytaniu głównego sloganu.

Może to być również wyjaśnienie zakresu usług wymienionych w sloganie. Slogany powinny być krótkie i chwytliwe.

Powrót na górę listy


Menu powinno zawierać rzeczy, na które chcemy zwrócić uwagę naszych klientów oraz rzeczy praktyczne, które są potrzebne w procesie podejmowania decyzji lub podjęcia kolejnego kroku w podróży zakupowej.

Powrót na górę listy

4. Samo CallToAction (CTA)
W przypadku tej strony głównym działaniem CTA, o które zależało nam, było umówienie się na wizytę. Może być wyświetlany w ramach menu głównego lub na tzw. bohaterze, czyli pierwszym ekranie, który widzimy po załadowaniu strony w przeglądarce.

Powrót na górę listy

5. Dalsze interakcje
Musimy poinformować klientów, co dalej, jeśli nie mogą znaleźć tego, co ich interesuje na danym ekranie. Jeśli nie jest gotowy umówić się na spotkanie, nie jest zainteresowany usługami biznesowymi lub nie chce zadawać pytań, to naturalne, że kontynuuje naukę.

Powrót na górę listy

6. Alternatywne konwersje
Główną konwersją, jakiej oczekujemy w witrynie, jest planowanie spotkań. Nie każdy jest na to od razu gotowy. Tutaj zbieramy adresy e-mail osób, które najpierw chcą zadać pytania. Zamiast tego może to być pobranie e-booka lub zapisanie się na webinarium.

Powrót na górę listy

7. Twoje korzyści
Gdybyśmy mieli szerszy zakres usług, moglibyśmy tutaj podzielić naszą ofertę na poszczególne usługi. Możemy również przybliżyć Ci korzyści, jakie uzyskasz korzystając z oferty, tak jak w tym przypadku.

Powrót na górę listy

8. Budowanie autorytetu

Zanim skorzystam z Twoich usług, chcę wiedzieć, czy mogę Ci ufać, czy nie. W tym przypadku przedstawiamy loga organizacji, z którymi współpracuje firma. Ewentualnie mogą to być media, które pisały o naszej działalności, opinie naszych klientów, nasze partnerstwa lub różne nagrody, certyfikaty i wyróżnienia, które otrzymujemy.

Powrót na górę listy

9. Musisz mnie lubić
Oprócz budowania zaufania i autorytetu ważne jest, aby klienci nas polubili przed skorzystaniem z naszych usług. Najbardziej fascynujące jest poznanie naszej historii lub dowiedzenie się, dlaczego robimy to, co robimy, poznanie naszego „DLACZEGO”.

Powrót na górę listy

10. Usługi dodatkowe
Jeżeli nasza firma oprócz konkretnej oferty oferuje również usługi dodatkowe, musimy o tym również powiadomić. W tym przypadku jest to ważne dla właściciela witryny, dlatego oprócz sekcji na stronie głównej znajduje się do niej link w menu głównym. Po kliknięciu na niego strona przewinie się do sekcji 10.

Powrót na górę listy

11. Określ korzyści
Jasne określenie korzyści, jakie wyciągnie klient wybierając naszą firmę.

Powrót na górę listy

12. Rozbij korzyści
Rozkładamy korzyści lub funkcjonalność na jej składniki i opisujemy je, opisujemy każdy element. Jest to istotny czynnik, im więcej potencjalni klienci się uczą, a im więcej wiemy, tym więcej nabieramy pewności siebie. Każdy czynnik może rezonować z inną grupą klientów, z których każdy może mieć inny problem.

Powrót na górę listy

13. Ponów główne CTA
Po każdym zestawie argumentów musimy przedstawić nasze główne CTA w innym formacie. Czyli w tym przypadku powtarzamy główne CTA na końcu podziału oferty na elementy składowe.
Nie chcemy, aby klienci musieli wracać do głównej nawigacji. Chcemy, aby akcja, na którą czekaliśmy, była dostępna na wyciągnięcie ręki.

Powrót na górę listy

14. Opinie
Nie wszystko o naszej ofercie można powiedzieć ustnie. Niektóre z rzeczy, które powiedzieliśmy, mogą brzmieć niewiarygodnie. W takich przypadkach stosuje się „dowód sprawiedliwości społecznej”. W tym konkretnym przypadku są to opinie klientów dotyczące świadczonej przez nas usługi.

Powrót na górę listy

15. Dodatkowe zobowiązania
Nie oferujemy i nie powinniśmy przedstawiać zbyt wielu opinii ani dowodów na temat słuszności społecznej w ogóle. Powinno być 3 do 4 opinii na raz lub może to przytłoczyć potencjalnego klienta.

Powrót na górę listy

16. Poprawione główne CTA
Wcześniej, po serii debat nad zakresem wniosku, zmieniliśmy główne CTA, a teraz przedstawiamy komentarze. Jeśli kogoś nie przekonują korzyści z oferty, a przekonują go opinie klientów, to chcemy, aby miał również przycisk akcji na wyciągnięcie ręki, czego od niego oczekujemy.

Powrót na górę listy

17. Budowanie wiary
Aby ktoś kupił coś w domu, wykorzystując naszą obsługę, najpierw musi nas poznać, a potem polubić i wreszcie zaufać. Zaufanie jest pokazaniem, że wiemy, co robimy. Wiara jest dowodem na poprzednią dokładność społeczną. W takim przypadku korzystamy z dokumentów wideo, w których jest oświadczenie eksperta.

Powrót na górę listy

18. Nawigacja map
Klient przewinął do końca, więc mamy szansę, że nie znalazł tego, czego szukał. Mapa nawigacji jest idealnym miejscem do zbierania wszystkiego w tym samym miejscu, aby dbać o naszych klientów lub klientów. Będzie lepiej, jeśli mamy to pogrupowane tematycznie.

Powrót na górę listy

19. Stopka
W stopce, możemy dać link z zasadami prywatności lub przepisami, aby korzystać z naszej usługi. Konieczne jest również posiadanie danych o prawach autorskich wykorzystanych na stronie.

Powrót na górę listy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *